czy warto stosować ciepły parapet

Ciepły parapet XPS dwustronny

Najczęściej stosowany element w stolarce otworowej, tzw. ciepły parapet pełny, dwustronny, obustronny. Zwykle Klienci decydują się na to rozwiązanie- przy założeniu, że budynek będzie posiadał parapety zewnętrzne i wewnętrzne.

Realizacja Klienta – okna z ciepłymi parapetami JF Technologie

Dane techniczne

Na bazie opinii Klientów, naszego doświadczenia oraz rekomendacji montażystów wprowadziliśmy standard wymiarów naszych dwustronnych profili termicznych XPS:

Ciepły parapet dwustronny
Wymiary standardowe – profil dwustronny XPS

Jak wynika z powyższego rysunku – już podczas zamawiania okien (pomiar, oferta) a nawet podczas projektowania budynku – należy uwzględnić zastosowanie ciepłych parapetów. Co za tym idzie – trzeba pamiętać , że otwór okienny zmniejsza się o 65 mm (widoczna wysokość ciepłego parapetu). Oczywiście, jeśli na którymś z etapów zostanie ten fakt przeoczony- mamy rozwiązania, które w mniejszym stopniu wpłynął na zmniejszenie otworu okiennego – np. profil nakładkowy lub listwa podokienna XPS.

Ciepłe parapety XPS produkujemy niezmiennie głównie z XPS 300 kPa, na życzenie Klienta może to być również EPS. Dlaczego? O rewelacyjnych właściwościach XPS przeczytacie tutaj: Dlaczego XPS.

Produkt spersonalizowany

Wszystkie profile wykonujemy pod zamówienie- mamy wówczas możliwość ewentualnego dopasowania wymiarów do potrzeb, a co najważniejsze – każdy ciepły parapet wykonany jest pod konkretny system okienny. Zamki zaprojektowane w górnej części idealnie pasują do modelu profilu okiennego na którym zbudowane jest okno. Na rynku pojawiają się tzw. profile uniwersalne – nie dajmy się im zwieść. Coś, co ma pasować do wszystkiego – nie pasuje do niczego! Zadbajmy, aby nasze okna miały solidną termoizolację.

Ciepły parapet XPS dopasowany do profilu okiennego

Uszczelka PE

Niezbędnym elementem jest również zastosowanie dodatkowej uszczelki PE. Dbamy o to, aby zawsze znajdowała się jak najbliżej zewnętrznej strony profilu okiennego. Daje to gwarancję niskiej przenikalności cieplnej. Wybieramy uszczelki o strukturze zamkniętokomórkowej, które dostarczamy zwykle Klientom w rolkach 10m – do aplikacji podczas montażu ciepłego parapetu (najpierw osadzamy ciepły parapet, potem uszczelka PE) z zachowaniem ciągłości odcinka.

Taśma PE

Zabezpieczenie przed UV

Pamiętajmy, aby w okresach szczególnie dużej ekspozycji na promieniowanie UV zabezpieczać elementy wykonane z XPS przed narażeniem na negatywne skutki takiego promieniowania. Tropikalne temperatury – zwłaszcza latem – mogą spowodować nieodwracalne zmiany w strukturze XPS (spieka się, pęka, odkształca). XPS zachowuje swoje właściwości w temp. do 75 st.C . W upalny dzień temperatura na jego powierzchni może przekraczać te wartości. Najprostszym sposobem zabezpieczenia ciepłego parapetu jest nałożenie na jego powierzchnię rozwodnionego kleju do XPS. W taki sposób mogą spokojnie przetrwać do momentu montażu właściwych parapetów zewnętrznych.

Niezbędnik- Klej do XPS i wskazówki montażowe

Jak zamawiać

Nic prostszego! Skontaktuj się z nami, powiedz czego potrzebujesz i w jakiej ilości – wszytsko wyjaśnimy. Wolisz mniej bezpośredni kontakt? Skorzystaj z Allegro.