DZIEN OBNIŻANIA KOSZTÓW ENERGII

Światowy Dzień Obniżania Energii i Ulga termomodernizacyjna 2019

10 stycznia – Światowy Dzień Obniżania Energii.

Święto obchodzone na całym świecie od 1995 roku. Ma na celu zwrócić naszą  uwagę na dbałość o obniżenie kosztów i zużycie prądu i gazu.

Wysokość miesięcznych faktur za energię i gaz możemy obniżać na wiele sposobów. Zdecydowana większość Polaków deklaruje, że aktywnie oszczędza energię:  wyłącza światło wychodząc z pomieszczenia,  używa energooszczędnych żarówek, sprzętu RTV i AGD o niskim zużyciu energii elektrycznej itp.

Ale trzeba mieć na uwadze, że zazwyczaj aby obniżyć koszty, najpierw trzeba zainwestować w ulepszenia. W dzisiejszych czasach ocieplone domy, to już praktycznie standard – izolacja ścian w postaci wełny mineralnej, odpowiednia warstwa styropianu, ciepły montaż okien i drzwi–  przynoszą realne oszczędności. Podobnie jest z wymianą kotła czy piecyka. Takie działania sprzyjają nie tylko obniżeniu kosztów, przyczyniają się również do dbałości o środowisko oraz walki z wszechobecnym smogiem.

Pamiętajmy, że od 1 stycznia 2019 roku weszła w życie  znowelizowana ustawa wprowadzająca ulgę podatkową- termomodernizacyjną dla właścicieli domów jednorodzinnych. Ulga będzie odliczana w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym poniesiono wydatki (udokumentowane fakturami VAT) na przedsięwzięcie termomodernizacyjne. Zgodnie z projektem ustawy od podatku odliczyć można będzie 23 proc. poniesionych na termomodernizację wydatków. Co ważne, czas realizacji przedsięwzięcia termomodernizacyjnego nie może przekroczyć 3 lat. Dodatkowo ogólna kwota odliczeń nie może przekroczyć 53 tyś. zł.

Ustawodawca liczy, że ulga termomodernizacyjna zachęci ich właścicieli do zmniejszenia zużycia energii do ogrzewania budynków i unowocześniania systemów grzewczych.

Więcej o uldze termomodernizacyjnej przeczytacie:

https://www.e-pity.pl/ulga-termomodernizacyjna-ocieplenie-domu/